Divoký start Gruzie na mezinárodním fotbalovém turnaji - prohra s Tureckem

Comments · 63 Views

Předzápasová rvačka. Týmový gól s několika přihrávkami, na který by byla pyšná i špička Barcelony. Zápas, který je všeobecně považován za okamžitou klasiku.

Gruzie v úterý vstoupila do mezinárodního fotbalového turnaje.

Prohra 3:1 s Tureckem na mistrovství Evropy byla napínavá od začátku do konce a výsledek nedokázal zkazit náladu národnímu týmu a jeho bouřlivým fanouškům, kteří na tento den čekali více než 30 let.

"Když prohrajete, nikdy to není příjemné," řekl francouzský trenér Gruzie Willy Sagnol, "ale myslím, že pro mě a můj tým bylo nejdůležitější něco jiného. Udělali jsme pěkný obrázek o gruzínském fotbale."

Nemuselo tomu tak být, protože zhruba 90 minut před výkopem se uvnitř dortmundského Westfalenstadionu strhla bitka mezi fanoušky obou zemí. Došlo k házení pěstí a předmětů, když se stevardi snažili rozvášněné příznivce oddělit, než dorazili policisté v těžkooděncích.

Poté však Gruzie předvedla ukázku - nejprve vzdoru po intenzivním začátku zápasu ze strany Levné fotbalové dresy Turecko a poté dovedností a srdnatosti, když se Sagnolův tým probojoval zpět do zápasu hraného ve zběsilém tempu a basketbalovém stylu.

Nakonec Gruzii zničily dva skvěle vstřelené góly - zejména ten, který vstřelil útočník Realu Madrid Arda Guler, jenž v 65. minutě vrátil Turecku vedení 2:1, a pak třetí gól v závěru prodloužení, kdy byl gruzínský brankář v ofsajdu.

Ať už ale v nadcházejících zápasech s Českou republikou a Portugalskem dopadne jakkoli, jihokavkazská země s 3,7 milionu obyvatel, která byla v roce 1991 vyhlášena nezávislou na Sovětském svazu, bude mít navždy v paměti gól Georgese Mikautadzeho z 32. minuty, který obsahoval desítky přihrávek. Doma, kde Gruzínci mohli na chvíli zapomenout na protesty a politické nepokoje, které prožívají, by se to jistě bouřlivě oslavovalo.

"Myslím, že bychom se vždy měli dívat na širší souvislosti," řekl Sagnol. "Toto mistrovství Evropy přijíždí po tolika letech velkého rozvoje gruzínského fotbalu. Federace v posledních deseti letech udělala tolik dobrých věcí, aby děti mohly hrát… toto mistrovství Evropy je za to odměnou.

"Jsem velmi hrdý na to, že mohu být součástí tohoto velmi pěkného okamžiku."

Jako bývalý hráč Bayernu Mnichov to Sagnol říkal nerad, ale hrát zápas na Westfalenstadionu - domácím stadionu velkého bundesligového rivala Bayernu, Borussie Dortmund - způsobilo tu nejpikantnější a nezapomenutelnou atmosféru.

Hráči Gruzie se zpočátku jen těžko vyrovnávali s ohlušujícím pokřikem při každém dotyku s míčem. Do zápasu se však vžili a ke konci už nevypadali jako 75. tým světa.

"Dnes jsme hráli na jednom z nejfantastičtějších stadionů na světě - na stadionu stvořeném pro fotbal a emoce," řekl Sagnol. "Pro mnoho mých hráčů to bylo něco nového.

"Jediné, co mě mrzí, bylo, když turečtí fanoušci vypískali naši hymnu. Nedělalo to v tu chvíli dobrý obrázek o Dětské fotbalové dresy Turecko. Ale zápas a atmosféra do sebe zapadly."

Sagnol řekl, že jeho týmu toto seznámení s elitním fotbalem prospěje. Příští víkend je čekají Češi.

"Gruzie je stále ve velmi důležité fázi vývoje," řekl. "Soutěže, jako je tato, by měly pomoci hráčům, personálu i federaci, aby byli v budoucnu silnější.

"Už teď vám mohu říct, že v Pánske Futbalové Dresy sobotu jsem přesvědčen, že podáme stejný výkon."